Sposoby na kłopoty z oddechem podczas snu

Choć na pozór wydaje się inaczej, chrapanie to groźny problem dzisiejszego człowieka. O ile odgłos brzmi dysonansowo dla chorego i jego otoczenia, o tyle bezdech, czyli oddech zatrzymany na chwilę mogą być bardzo niebezpieczne.

Bezdech senny – leczenie jest możliwe tylko prez regulację poziomu ciśnienia w drogach oddechowych – jest schorzeniem trapiącym przedstawicieli obojga płci. Nie tylko noc prezentuje skutki bezdechu, są to m.in. problemy z koncentracją, senność dzienna, krótkie amnezje, a także lęki oraz depresja. Cukrzyca, udar, zgon w czasie snu – to najgorszy efekt przebiegu schorzenia, jakim jest bezdech senny, leczenie więc jest koniecznością.

Powody bezdechu sennego mogą być bardzo złożone i nie zawsze zależą od chorego. Do rozwoju choroby przyczyniają się krzywa przegroda nosowa i zwiotczenie mięśni podniebienia, ale może to być także styl życia pacjenta – papierosy, nadmiar alkoholu i jedzenia. Na czym polega terapia bezdechu?

Ważnym elementem jest dokładna diagnostyka pacjenta. Nie obejdzie się bez analizy pomiarów, potrzebna będzie również obserwacja pacjenta w dłuższym okresie. Gdy już wiadomo, że to bezdech senny leczenie odbywa się za pomocą aparatu CPAP. Podnosi to ciśnienie w drogach oddechowych, wyrównuje stan oddechu do prawidłowego poziomu. Można liczyć także na zabieg operacyjny, gdy powodem bezdechu sennego jest skrzywiona przegroda nosowa.

Ostatnio borykamy się z prawdziwym wysypem suplementów diety na chrapanie, lecz lekarze radzą wstrzemięźliwość w ich stosowaniu, gdyż nie są poparte testami świadczącymi o ich skuteczności klinicznej, ponadto niektóre z nich mogą szkodzić zdrowiu. Lekarze zalecają zdrowy, aktywny tryb życia i ograniczenie używek, aby zmniejszyć ryzyko bezdechu sennego.