Stres – przyczyny i sposoby przeciwdziałania

W XXI wieku poziom stresu wzrasta – widać to w różnych dziedzinach rzeczywistości. Pośpiech, konkurowanie, codzienne problemy – to jego środowisko naturalne. Zamiast czekać na rozwój wydarzeń, warto zastosować środki zaradcze, bowiem może to być początek rozmaitych chorób.

 

Jakie są źródła stresu?

 

Powodów, dla których dopada nas stres, bywa wiele. Okoliczności o różnym ciężarze gatunkowym mogą odpowiadać za powstawanie stresu i niekoniecznie bywają to traumatyczne przeżycia. Wystarczą do tego egzaminy, romantyczne spotkanie czy uroczystości ślubne.

 

Nie zawsze jest to powód do niepokoju, stres o małym natężeniu miewa rezultaty pozytywne. Gdy okazuje się być paraliżujący, oznacza to początek kłopotów, więc trzeba nauczyć się, jak poradzić sobie ze stresem. Jeśli nam się nie uda, możemy wpaść w spiralę efektów ubocznych, czyli niezwykle przykrych epizodów somatycznych. Są to głównie: migrenowe bóle głowy, dysfunkcje układu trawiennego czy długotrwałe stany przemęczenia – to jedynie kilka z objawów.

Stres-pokonaj go raz na zawsze!

 

Czy istnieje dobry sposób na stres? – nierzadko zastanawiamy się w chwilach, kiedy dotknie nas osobiście. Gdy pojawia się stres, odczuwamy bezpośrednio skutki tego stanu. Do płytkiego oddychania dołącza się nadmierna potliwość i drżenie mięśni. Symptomy mogą być różne, ponieważ u każdego stres objawia się inaczej. Nie zaszkodzi w tej sytuacji użycie kilku nieskomplikowanych technik relaksacyjnych. Ważne jest, aby wziąć parę głębokich wdechów i wydechów i starać się pomyśleć o czymś przyjemnym. Należy kształtować wewnętrzną sztukę odcinania się od epizodów, z których wynika stres. Czasami ambicja czy nadmierny głód sukcesu odpowiadają za to, że przywiązujemy zbyt wielką wagę do części zdarzeń, uważając ich niepożądane skutki za koniec świata. Takie podejście stopniowo przeistacza się w błędne koło. Co do opanowania stresu, przyda ci się zrównoważony tryb życia – zdrowa dieta, dbałość o sen i wypoczynek, ale także regularna aktywność fizyczna. W szczególności systematyczne uprawianie sportu – jazda na rowerze, bieganie czy basen – potrafi zadziałać w skanalizowaniu działania negatywnych emocji.