Na czym polega „darmowa pomoc prawna”?

Od 1 stycznia 2019 roku, w oparciu o nową ustawę, w naszym kraju wolno korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Kto ma możliwość z niej skorzystać i jakiej dokładnie pomocy jesteśmy w stanie oczekiwać?

Jaką pomoc zaoferuje nam bezpłatny mecenas?

Kiedy tak właściwie już udamy się do mecenasa, ten ma obowiązek zawiadomić nas o rozporządzeniach, obowiązkach oraz prawach, które nam przysługują. Adwokat może pomóc przygotować dokument z wnioskiem o przydział lokalu mieszkalnego albo rozłożeniem długu. Jeśli pojawiamy się u prawnika z kłopotem, który dotyczy postępowania, to ten powinien znacząco pomóc nam napisać pismo o odwołanie wydatków sądowych. Nie bez znaczenia jest też ustanowienie reprezentanta z urzędu w działaniu sądowym, lub ustanowienie mecenasa, radcy prawnego, doradcy fiskalnego bądź rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Pisma nie wolno dostarczyć, jeśli postępowanie jest wtoku. Darmowy prawnik udzieli nam pomocy prawnej w rozmaitych aspektach prawa i w przeróżnych przeszkodach – oprócz prawa fiskalnego, pomoże w zagadnieniach karnych, rodzinnych lub administracyjnych. W dodatku, gratisowa pomoc prawna dotyczy również pomocy w zakresie przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Kto powinien skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej?

Z bezpłatnej pomocy adwokata ma prawo skorzystać każdy kto ma więcej, aniżeli 65 lat czy też mniej, niż 26. Mogą korzystać też rodziny mające Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani, poszkodowani w wyniku katastrofy naturalnej, klęski żywiołowej lub awarii technicznej lub ewentualnie zagrożeni klęskami żywiołowymi bądź też katastrofami naturalnymi. Od 1 stycznia 2019 roku, z takiej pomocy mogą korzystać także osoby, których najzwyczajniej w świecie nie stać na usługi adwokata, jakie są odpłatne.

W jaki sposób odszukać darmową pomoc prawną?

Czasami wpisanie w Google adwokat Kraków nie zawsze pozwoli szybko sprawdzić, czy dany mecenas udziela bezpłatnych porad (nie każdy adwokat ma na swojej stronie taką informację). Dlatego należałoby sprawdzić witryny rządowe, gdzie widnieje indeks adwokatów udzielających darmowej pomocy.