Drapana i niedrapana – czym się różnią rodzaje dresówki?

Dresy wciąż cieszą się dużą popularnością. Już kilkadziesiąt lat temu dzianina dresowa przekroczyła obszar wyczynu i doszła do głosu w codziennym użyciu. Materiał ten nosi się zarówno w nieobwiązujących sytuacjach, jak i przy eleganckich okazjach.

Czym wyróżnia się dresówka?

Dzianina dresowa występuje w urozmaiconych kolorach i wzorach, a dostępność tego materiału jest ogromna. Najistotniejsze wydaje się to, że odzież zrobiona z dresówki okazuje się bardzo wygodna i przepuszczająca powietrze. Nadaje się na materiał tak dla małoletnich, jak i dorosłych.

Dzianina dresowa jest wyprodukowana z bawełny z udziałem substancji syntetycznych. Spośród jej właściwości znajdują się elastyczność i dobra przepuszczalność. Tajemnica jej powodzenia może tkwić w tym, że pasuje zarówno na chłodne, jak i na ciepłe okresy. Dresówka bywa zróżnicowana w grubości. Materiał ten dzieli się na dwa rodzaje: Hurtownia dzianin dzianinę dresową drapaną i niedrapaną, czyli pętelkową. Pozostałe kategorie, pasujące do dresówki, to splot, gramatura i dokładny skład. Wersja pętelkowa zazwyczaj ma w składzie lycrę bądź elastan. Ta druga ma w zawartości poliester, któremu zawdzięcza rozciągliwość i to w obie strony – dresy w najlepszym gatunku nie powinny być zdeformowane po bardzo krótkim czasie.

Dresówka drapana

Dresówka drapana jest gruba,sprężysta i ma dużą gramaturę. Na części spodniej ma charakterystyczny, przyjemny w dotyku meszek. Wytwarza się z niej zimowe i jesienne bluzy, spodnie, czapki, szaliki oraz podszewki. Składniki tej dzianiny to głównie bawełna z dodatkiem poliestru lub elastanu. Zdarzają się też partie bez domieszek syntetyków.

Dzianina dresowa pętelkowa

Inaczej niż w dresówce drapanej po drugiej stronie tego materiału możemy zobaczyć niewielkie pętelki. Dresówka niedrapana jest sympatyczna w dotyku, odporna – pasuje do rozmaitych typów odzieży. Wykonuje się z niej rozmaite części garderoby – spódnice, czapki, sukienki, szale, tuniki, bluzy, spodnie i, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Może być w wersji rozciągliwej, czyli z elastanem – oraz w wersji bez elastanu. Gdy zostawimy tylko bawełnę, dzianina będzie gruba i nierozciągliwa. To właśnie od składu komponentów i gramatury zależy przekrój i poziom usztywnienia dresówki pętelkowej.