Jak Polacy żyją i pracują w Niemczech?

Sporo Polaków daje się przekonać, by wyjechać za granicę – główną motywacją są lepsze wynagrodzenia. Kolejnym powodem może być zamiar odmiany dawnego życia i rozpoczęcia wszystkiego od początku w wybranym miejscu na świecie. Częstym wśród wybieranych celów emigrowania bywają Niemcy. Jednym z powodów jest fakt, że niedaleko nas jest położony jedno z bogatszych państw w Europie. Nie jest żadną tajemnicą, że warunki egzystencji okazują się tam odmienne niż w naszym kraju.

Praca Niemcy: marzenie czy wielkie niespełnienie?

Czy dla każdego wykonywanie obowiązków zawodowych na zachód od Odry i Nysy Łużyckiej przynosi ogromne korzyści i zmianę na lepsze? Odpowiedź brzmi jak zawsze – to zależy. Na pewno jest dużo osób, które wyjeżdżają do Niemiec na spersonalizowane umowy. Dotyczy to wielu branż, gdzie maksymalnie preferowana jest wybitna wiedza lub praktyczne zdolności, np. ochrony zdrowia, budownictwa, techniki czy informatyki. Zatrudnieni w podobnych zawodach zazwyczaj oczekują na sute wynagrodzenie, ale i na mnóstwo benefitów (nie tylko tych płacowych). Oczywiście mają obowiązek doskonale posługiwać się językiem obcym; najchętniej niemieckim, mimo że wielkie firmy globalne dopuszczają opcję porozumiewania się z zatrudnionym w języku angielskim.

Problem jest w tym, że ten rodzaj zatrudnienia jest dostępny dla znacznej mniejszości pracowników. Zdecydowana większość znajduje zajęcie przy pracach bez specjalistycznych umiejętności czy unikalnej wiedzy, najczęściej związanych z gastronomią, powszechnymi usługami czy produkcją w fabrykach. Lecz i przy tych czynnościach pozom zarobków znacząco przewyższa polską średnią krajową. Republika Federalna Niemiec to państwo, w którym dużo drożej kosztuje życie – mieszkanie, posiłki, usługi, bieżące wydatki.

Sezonowa praca w Niemczech: dobre posunięcie

W tej sytuacji opłaci się inne rozwiązanie – sezonowa praca w Niemczech. Są wtedy widoki na godziwy dochód bez ponoszenia wysokich kosztów utrzymania – warto zdecydować się na propozycję, w której pracodawca bierze na siebie noclegi i posiłki. Nie ma raczej lepszego sposobu na podreperowanie prywatnego portfela lub znalezienie środków finansowych na nadprogramowe wydatki (np. ślub, remont, inwestycja w nieruchomość).