Kiedy osoba z ograniczeniami ruchu potrafi funkcjonować samodzelnie?

Osoba z ograniczeniami ruchu zwykle musi brać pod uwagę zaangażowanie obecności kogoś bliskiego – codziennie na nowo. To dom stanowi miejsce, gdzie osoba niepełnosprawna przebywa najwięcej i to tu zdecydowanie musi czuć się najbezpieczniej. Niezależność to wyzwanie dla każdego niepełnosprawnego i warto przyczynić się do jej stworzenia.

Udogodnienia w niepełnosprawności

Różne udogodnienia sprawdzą się we wnętrzu dla jednostki z niepełnosprawnością, nie tylko dla jej wygody. Wiele zależy od typu i poziomu ograniczeń. Przedmioty, które ułatwią podstawową higienę to uchwyty dla niepełnosprawnych, które umieszcza się w łazience – przy wannie lub kabinie prysznicowej oraz przy misce klozetowej. Oprócz tego przydadzą się siedziska do wanny i prysznica, maty antypoślizgowe, stopnie i podesty. Obok tych elementarnych produktów ważne okaże się ogólne przystosowanie pomieszczeń mieszkaniowych do potrzeb niepełnosprawnego.

Tych dodatków nie wolno pominąć

Dla jeżdżącego na wózku całe mieszkanie musi zostać dostosowane w takim zakresie, aby ułatwić przemieszczanie się z wózka na łóżko czy toaletę. Tapczan, wersalka, siedzisko, a nawet meble w kuchni czy pokoju powinny być zamontowane na poziomie rąk użytkownika. W każdym z miejsc wymagających przesiadania powinny znaleźć się uchwyty dla niepełnosprawnych, wszędzie montowane na poziomie dostosowanym do właściciela mieszkania. Funkcjonujące od dawna konstrukcje jak na przykład zmieniające pozycję blaty minimalizują utrudnienia w wykorzystaniu tradycyjnego stołu przez osobę na wózku.

Dywany, progi, stopnie dzielące pokoje – musimy je szybko usunąć z przestrzeni wykorzystywanej przez osobę z ograniczeniami ruchu. W domu osoby niepełnosprawnej ruchowo muszą się znaleźć uchwyty dla niepełnosprawnych, zapewniające poziom bezpieczeństwa w czasie codziennej toalety i kąpieli. Brakuje ograniczeń w ich stosowaniu, dlatego mogą pojawić się niemal w każdym wnętrzu.