Przeciwutlenianie i przeciwutleniacze – z jakich powodów to takie ważne?

Czynniki przeciwutleniające okazują się jednymi z najbardziej pożądanych i mocno wpływających na nasz organizm. Oksydacja to proces sprzyjający starzeniu, często zwiastuje także liczne schorzenia. Jaka oksydacja nieodmiennie jest niekorzystna? Kiedy się jej przeciwstawiać?

Utlenianie to w pełni normalny proces

Oksydacja przebiega w na Ziemi od początku istnienia świata i jest zupełnie naturalnym procesem. Umożliwia pozytywny dla zdrowia proces regeneracji komórek, powstanie nowych zamiast zużytych. Dlatego samo utlenianie jest nam wyjątkowo potrzebne. Kłopot niestety pojawił się wraz z rozwojem cywilizacyjnym i zmianą trybu życia u wielu osób. W czasie utleniania pojawiają się wolne rodniki, czyli agresywne formy tlenu z funkcją zmiany struktury chemicznej innych cząsteczek. Nerwowość, zanieczyszczenia natury, szybkie męczenie się, a także wzrost poziomu UV może też sprzyjać nadmiernej produkcji wolnych rodników, które z kolei potęgują procesy obumierania komórek. Dlatego coraz częściej liczymy na wsparcie substancji, które spowalniają ich aktywność, czyli przeciwutleniaczy. Na szczęście sami umiemy wydzielać samodzielnie część skutecznych przeciwutleniaczy. Jak wesprzeć tkwiące w nas dobroczynne antyoksydanty?

Co wiemy o melatoninie?

Każdej doby produkujemy melatoninę – naturalny przeciwutlniacz. Odpowiedzialna za to jest szyszynka, a sam substancja wpływa na przygotowanie fizjologiczne do spania. Zakłócenia rozkładu dobowego, zwiększona ilość sztucznego światła, powoduje że wartość stężenia produkowanej melatoniny jest niewystarczająca. Przy takim braku stan snu nie przebiega w sposób naturalny, a ludzie pozbywają się zbawiennej regeneracji.

Z karnozyną sprawniej funkcjonują mózg oraz mięśnie

O karnozynie mówi się jako o przeciwutlniaczu naturalnie występującym w ciele człowieka, a bardzo wysoki poziom zauważa się w komórkach o ponadprzeciętnym wydatkowaniu energetycznym, a więc np. w mózgu i włóknach mięśni. Jej stężenie spada wraz z obniżeniem się objętości mięśni (szczególnie zanikiem włókien szybkokurczliwych), upływem czasu, poza tym zależy to od płci – mężczyźni mają jej więcej. Skuteczny przeciwutlniacz pracujący na rzecz energii ludzkiego organizmu da się uzupełniać jako wsparcie regeneracyjne dla każdej komórki. Więcej dowiesz się wpisując w wyszukiwarkę: bezpieczna suplementacja.

Wszechstronność glutationu czyni go pierwszym wśród przeciwutleniaczy

Glutation rządzi wśród przeciwutleniaczy w świecie roślin i zwierząt. Każdy gatunek wydziela tę substancję, zaś jego funkcje dla życia pozostają nadzwyczaj duże. Jest niezastąpiony w produkcji licznych enzymów i hormonów. Właściwy stan glutationu wpływa na żywotność układu immunologicznego, poza tym usprawnia przenoszenie substancji odżywiających w ciele człowieka i obniża stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Glutation dostarcza się wraz z warzywami i owocami, w których jest go bardzo dużo.