Metale ciężkie w codziennym jadłospisie – czy należy się ich obawiać?

Dobrym przykładem groźnych substancji są metale ciężkie. Potrafią przyczynić się do rozchwiania immunologi niejednej osoby, mogą powodować mutowanie elementów DNA, a nawet przekształcić ich ekspresję, co w rezultacie prowadzi do schorzeń o podłożu alergicznym czy nowotworowym. Coraz więcej metali ciężkich znajduje się w środowisku – niestety wszystko to przedostaje się do na nasze talerze. Czy można sprawdzić zagrożenie tymi substancjami tkwiącymi w pożywieniu? Czym jest soeks ecovisor f4?

Metale ciężkie jako niebezpieczeństwo obecne w Twoim jadłospisie

Metale ciężkie są powodem licznych nieżytów długotrwałych i ostrych. Najbardziej gwałtowne reakcje organizmu są związane z nadmiarem miedzi, rtęci czy astatu. Schorzenia niszczące organizm mogą przez dłuższy czas nie manifestować żadnych sygnałów oraz mieć niezauważalną formę, a ujawniać się po upływie dłuższego czasu. Co w istocie wywołują pierwiastki? Miedź, rtęć i inne metale naruszają proces syntezy białka oraz dewastują wytwarzanie energii. Naddatek metali ciężkich w środowisku może doprowadzić do masowego wzrostu umieralności na nowotwory. Skóra, drogi oddechowe i system trawienny to miejsca, przez które metale ciężkie trafiają do organizmu. W naszym ciele odkładanie się ciężkich metali zachodzi przede wszystkim w obrębie organów, które są związane z detoksykacją, czy też eliminacją metalu, a więc wątroby i nerek. Jeśli szukać dalej, nieraz stwierdza się kumulację metali ciężkich w układach mięśniowym, kostnym i nerwowym. Dla zdrowego życia ma znaczenie określenie wielkości pobrania metali ciężkich wraz z żywnością w ścisłym przedziale czasu. W związku z tym stworzono wskaźnik PTWI (Provisional Tolerance Weekly Intake) , określający tymczasowe tygodniowe pobieranie szkodliwych pierwiastków.

Pierwiastki, którym należy się przyjrzeć

Wiele osób nie ufa temu co mieści się w opisie produktu i na własną rękę usiłuje dociec tego, czym oznacza się dany produkt. Dlatego powstał zaawansowany tester żywności soeks ecovisor f4. Obojętnie, czy dana osoba zna zalety tego urządzenia, czy zawierza przypadkowi, powinno się wiedzieć o możliwościach obecności tych pierwiastków w popularnych produktach:

Ołów – można go znaleźć w warzywach (seler, marchew, burak), mięsie wieprzowym, podrobach (wątroba!) i sztucznie dosładzanych napojach.

Kadm – mogą to być zboża i produkty zbożowe (makarony, kasze, ryże, chleby) i różne jarzyny, dotknięte problemem mogą być też ryby, glony morskie, owoce morza, runo leśne, wyroby czekoladowe, siemię lniane, względnie podroby.

Rtęć – może się znaleźć w mieczniku, rekinie, gardłoszu, węgorzu, ośmiornicy, grenadierze, krabie, łupaczu, kurce, morszczuku, soli bądź produktach rybnych puszkowanych.