Czy da się skutecznie ochronić dach przed wichurą?

Jak zabezpieczyć się przed zerwaniem dachu?

Chyba już każdy zauważył, że aura wyraźnie ulega zmianom. Szare święta oraz bardzo długa zima, jak i gorąco w lipcu to niemalże reguła. W dodatku często natrafiamy na ostrzeżenia przed bardzo silnymi wiatrami. Przez to doszło do wielu uszkodzeń mienia w czasie niszczycielskich huraganów. Sporym problemem są spadające konary, jednakże także nieodpowiednie dachy okazują się częstą przyczyną szkód.

Niepokoją Cię coraz częstsze wichury? O tym powinniśmy pamiętać

Niegdyś mogła wieńczyć mury prosta konstrukcja, teraz wskutek dużo większego niebezpieczeństwa trzeba odpowiednio wzmocnić dach. Ważna jest też strefa wiatrowa, w jakiej umiejscowiony jest dom. Żeby zorientować się trochę bardziej w temacie, trzeba poznać tzw. mapę podziału Polski na strefy obciążenia wiatrem. Niezbędna okaże się także interwencja fachowca, który przeprowadzi właściwe obliczenia. Znaczenie ma również wykwalifikowanie wykonawcy, który zagwarantuje jakość przeprowadzenia prac montażowych dachu. Opłaca się wyposażyć się w materiały z najwyższej półki, podobne do tych, które udostępnia np. firma Creaton.

Dachówka z ceramiki czy arkusz blachy – kiedy orkan nie zrobi nam krzywdy?

Groźba zdmuchnięcia połaci dachu powiększa adekwatnie do mocy podmuchów. Nie powinno się zapominać, że wiatr to fenomen niezależny od człowieka i potrafi zniszczyć każdy dach, jeśli rekordowo się rozpędzi. Są jednakże sposoby, które podnoszą bezpieczeństwo i to nimi trzeba kierować się podczas budowania solidnego dachu.

Najlepszym sposobem okazuje się zastosowanie cięższej dachówki. Od popularnego pokrycia z blachy skuteczniejsze są materiały ceramiczne i cementowe. Oprócz ciężaru ogromne znaczenie ma to, że są one montowane na dachu pojedynczo. Przez to podczas silniejszych wiatrów unoszą się, co zapewnia możliwość swobodnego przepływu dostającego się pod połać powietrza. Wielkie kawałki blachy złączone na sztywno z więźbą niosą ryzyko, że wiatr oderwie całe zadaszenie.