Jak osłonić taras – na stałe lub sezonowo

Właściciele domów jednorodzinnych mogą stwierdzić, że taras pełni rolę drugiego centrum życia rodzinnego. Zatem trzeba postarać się, żeby wyposażenie tarasu okazało się funkcjonalne i pozwalało na kontakt z naturą mimo niesprzyjającej pogody. W czasie wiosenno-letnim obowiązkowe będzie zagwarantowanie dachu, który osłania przed nadmairem słońca i deszczem.

Zwijane osłony kontra pergola tarasowa – co lepiej ocieni taras?

Optymalnie, jeśli taras posiada do 10 m kw. metrażu i orientuje się na południe lub południowy zachód. Wokół domu może również być kilka tarasów, na które światło słońca pada o różnych porach z inną siłą. Północna lokalizacja gwarantuje cień, mimo że mało kto lubi tkwić w nim przez cały czas. Warto także zadbać, by taras nie sąsiadował z ulicą czy budynkami socjalnymi, co zapewni miły wypoczynek w bliskości natury. Słońce latem to pożądany akcent, jednak by uniknąć przegrzania, warto zadbać o ich zacienienie. Dobrze pomyślana osłona przeciwsłoneczna powoduje, że można przyjemnie spędzić na nich czas oraz ogranicza przegrzewanie się pomieszczeń w budynku.

Dachy tarasowe o stałej konstrukcji – nie można o tym zapomnieć

Wybierając najlepiej przyjąć zgodność strony estetycznej i praktycznej. Powinno się wbudować tę część tarasu w fasadę. Chodzi tu przede wszytskim o wielkość i design dopasowany do całości. Niezależnie, czy pojawia się tu pergola tarasowa, czy inny typ pokrycia, nie powinno dominować, musi raczej dopełniać obrys bryły budowli.

Dachy tarasowe – stałe czy sezonowe?

Współcześnie wśród propozycji znajdziemy sporo rozwiązań pozwalających na okresowe, jak i stacjonarne zadaszenie tarasu. Do wyboru pozostają patenty ekonomiczne – np. markizy, żagle czy parasole, które z łatwością posłużą przez wiele lat. Jednakże w większości inwestorzy wybierają stałe osłony, mocowane do ścian, jak pergola tarasowa. Taki dach wykonuje się z elementów zasłaniających lub przezroczystych. Można także wykorzystać ruchome z płótna. To drugie rozwiązanie jest ciekawe, ponieważ w pochmurne dni daje możliwość zdjęcia materii, co zabezpiecza lepsze światło.