Czas na zmianę biura rachunkowego – po czym poznać niekompetentne księgowe?

Czym jest tak naprawdę prowadzenie rachunkowości? To nie tylko szablonowe postępowanie z liczbami. Wybór idealnego biura rachunkowego może niekiedy stanowić dla przedsiębiorców nie lada wyzwanie. Czym właściwie powinniśmy się sugerować, nawiązując współpracę z nową księgową?

W pierwszej kolejności musimy skoncentrować się na właściwym zdefiniowaniu naszego problemu. Co nakłoniło nas do zadecydowania o zamianie biura rachunkowego? Należy mieć świadomość, że absolutną podstawę dla wykonywania owego zawodu czyni profesjonalne przygotowanie – nie tylko studia, ale także pomocnicze kursy i szkolenia. Mimo wszystko nadal jest to dopiero ułamek wymagań stawianych dzisiejszym księgowym. Jak bez problemu poznać osobę, której w żadnym wypadku nie chcielibyśmy zlecić naszych finansów? Niepotrafiąca się zorganizować czy niestaranna księgowa ma szansę przysporzyć firmie wielu niepotrzebnych kłopotów. W tej pracy nie zagrzeją też miejsca osoby nieodporne na ciągły stres oraz nieposiadające umiejętności komunikowania się ze współpracownikami – może to całkiem uniemożliwić właściwy przebieg wiadomości między naszą firmą i biurem rachunkowym. Skąd opinia, że księgowa nie powinna być zbyt kreatywna? W księgowości w żadnym razie nie powinna szukać szczęścia osoba, wymagająca w swej codziennej praktyce marginesu na eksperymentalne rozwiązania.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie: jak znaleźć kompetentną osobę do objęcia funkcji naszej księgowej? W dobie nieograniczonych możliwości wystarczy zrealizować research przez Internet – wpisując w wyszukiwarkę frazę, np. „biuro rachunkowe Łódź”, bezproblemowo odnajdziemy właściwą księgową, prowadzącą swoją działalność w naszej okolicy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinno się oczywiście zapoznać się z opiniami internautów i przy wyborze nie kierować się tylko kosztami usług – ta inwestycja z pewnością warta jest swojej ceny i nie powinniśmy zbytnio na niej oszczędzać.